OSP Nowodworce Ochotnicza Straż Pożarna Nowodworce


OSP powstała w 1950 roku i przez dwa lata  funkcjonowała bez wyposażenia. W 1952 OSP w Ogrodniczkach przekazało nam sikawkę ręczną, 5 odcinków węży i prądownicę. Ponieważ nie posiadaliśmy jeszcze własnej remizy, sprzęt składowano w pomieszczeniach prywatnych członków OSP.

    W 1956 roku rozpoczęto budowę strażnicy wraz ze świetlicą. W budowę mocno zaangażowany był nieżyjący już dh. Jerzy Domanowski, wieloletni prezez naszej OSP.Prace wykończeniowe trwały do roku 1960 i w tym że roku budynek remizy oddano do użytku. Podstawowym środkiem transportu był wtedy wóz konny zbudowany czynem społecznym przez mieszkańców wsi z tzw. końmi alarmowymi. W 1962 roku OSP otrzymało pierwszy samochód gaśniczy z demobilu marki DODGE. Pojazd własnymi siłami i środkami został wyremontowany. Jednak pojazd więcej stał niż jeździł ze względu na brak części zamiennych.

   W następnych latach OSP otrzymała pojazd marki LUBLIN, który służył kilka lat. W 1973 roku zamieniony został na Żuka z motopompą i przyczepką wężową. W międzyczasie dobudowano do istniejących pomieszczeń drugi boks garażowy - dużo większy od istniejącego.
W 1986 roku OSP otrzymała samochód gaśniczy marki STAR 244, który służy nam do dziś.

Najcześciej czytane na naszej stronie